třeboň.cz

...ta je jen jedna

Pivovar Třeboň

Pivovar Třeboň je pivovar prodávající pivo pod obchodní značkou Bohemia Regent. Nachází se v historickém jádru města Třeboň. Spadá do části Třeboň I.

Historie

Pivovar Třeboň byl založen v roce 1379. V průběhu středověku rostla jeho dobrá pověst a po roce 1698 se již ve vlastnictví knížete Schwarzenberga přestěhoval do bývalé rožmberské zbrojnice s vchodem z Trocnovského náměstí. Přestavba pivovaru do současné podoby se uskutečnila ve druhé polovině 19. století. Na začátku dalšího století už má sklady nejen v Čechách ale i např. ve Vídni či Lvově[1]. Na její přestavbě se podíleli italští stavební mistři bratři de Maggi, vídeňský Carlo Martinelli a pražský stavitel Paolo Ignác Bayer.

V roce 2013 byla na nádvoří knížecího pivovaru obnovena rozměrná kamenná "pivní kašna" s výčepními kohouty na barokní kružbě a velkou piniovou (či chmelovou) kamennou šiškou na centrálním sloupu.

Obě světové války měly za následek pokles výroby, během druhé světové války byla výroba zcela zastavena a obnovena až po roce 1945[1]. V té době také pivovar přechází z vlastnictví Schwarzenbergů pod Jihočeské pivovary se sídlem v Českých Budějovicích, kde zůstává do konce roku 1988 až na období 1953 - 1955, kdy byl součástí n.p. Třeboňské pivovary spolu se závody Tábor a Jindřichův Hradec[1]. Tehdy pivovar získává státní podnik Pivovary České Budějovice a po privatizaci roku 1992 se pivovar stává součástí a.s. Jihočeské pivovary. V srpnu 2000 pak pivovar kupuje akciová společnost Bohemia Regent.

Druhy piva

V současné době se vyrábí cca 80 000 hl ročně pod značkou Regent. Obchodní název pivovaru Regent je odvozen z historické postavy rytíře Jakuba Krčína z Jelčan (1533-1604), který byl zpočátku rožmberským úředníkem a později regentem rozsáhlého majetku pana Viléma z Rožmberka[1].

Pivo se vaří jak tradiční technologií s využitím spilky v areálu pivovaru tak moderním způsobem, který podstatně zkracuje výrobní cyklus. K výrobě se používá výhradně přírodních surovin. Pivovar nabízí následující druhy piva:

 • Bohemia Regent pivo výčepní světlé 10°
 • Bohemia Regent Jedenáctka super výčepní světlé pivo 11°
 • Bohemia Regent Premium - světlý ležák 12°
 • Bohemia Regent Premium - tmavý ležák 12°
 • Bohemia Regent Prezident speciální pivo světlé 14°
 • Bohemia Regent pivo Petra Voka 13°
 • Bohemia Regent speciální světlé kvasnicové nefiltrované pivo 16°
 • Bohemia Regent původní světlé výčepní pivo 8°
 • Bohemia Regent Renegát nealkoholické pivo

Jednotlivé druhy piva se úspěšně účastnily pivních soutěží - získaly např. tituly "Zlatá pivní pečeť 2006" 1. místo v kategorii "Speciální pivo světlé", "Zlatá pivní pečeť 2006" 1. místo v absolutní kategorii "Cena Velké poroty", 2. místo v kategorii "Světlé výčepní pivo" v soutěži "Pivo ČR 2007" České Budějovice nebo 3. místo v kategorii "Nealkoholické pivo" Dočesná 2007 Žatec[2].

Pivovar Regent spolupracuje se britským pivovarem JW Lees z Manchesteru, který je výhradním distributorem sudového piva Regent[3].

Další činnost

U vstupní brány do areálu pivovaru se nachází maloobchodní pivovarská prodejna, kde se kromě piv Bohemia Regent také prodávají reklamní předměty a alkoholické nápoje firmy Fruko Schulz Jindřichův Hradec.

Na nádvoří pivovaru stojí Pivovarská pivnice, kde lze kromě běžně prodávaných druhů piva ochutnat i jinde těžko dostupné kvasnicové pivo. Příjemné posezení je i pod klenbami v podloubí hlavní brány s výhledem do Trocnovského náměstí, k Novohradské bráně a vstupní bráně k "Šupině", psí kuchyni a zámku.

Ze vstupní brány Knížecího pivovaru je vchod do pivovarské restaurace a Schwarzenberského sklípku. V létě je v provozu i restaurace na terase s hudbou, s výhledem na městské opevnění a hráz rybníka Svět.

U pivovaru má stanici okružní vyhlídkový "Třeboňský vláček", spojující obě třeboňské lázně, přes Masarykovo náměstí a Schwarzenberskou hrobku.

Do pivovaru lze po objednávce přijít na prohlídku s průvodcem a ochutnávkou piva. Zrekonstruovanou sladovnu si lze pronajmout pro pořádání večírků či společenských akcí, pivovar také nabízí krátkodobé zapůjčování chladicích a výčepních zařízení.

V rekreační oblasti Chlumu u Třeboně pivovar provozuje ubytovací zařízení s více než 200 lůžky, restaurací a sportovním areálem.

Odkazy

Reference

 1. a b c d Bohemia Regent, a.s. - historie [online]. Bohemia Regent, a.s., [cit. 2009-06-26]. Dostupné online.  
 2. Bohemia Regent, a.s. - produkty [online]. Bohemia Regent, a.s., [cit. 2009-06-26]. Dostupné online.  
 3. Bohemia Regent, a.s. [online]. Bohemia Regent, a.s., [cit. 2009-06-26]. Dostupné online.  

Externí odkazy

Citace z Wikipedie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pivovar_T%C5%99ebo%C5%88

Kulturní program

Třeboňská lázeňská TV

TLTV - Vysílání Třeboňské lázeňské televize 25. 1. 2019

  Přehrát...

  Novinky

  Kontaktujte nás

  Pokud byste rádi inzerovali na tomto portálu, neváhejte nás kontaktovat. Rádi uvítáme i Vaše postřehy a náměty.

  Pořádáte na Třeboňsku nebo Suchdolsku nějakou akci a rádi byste o ní informovali veřejnost i touto cestou? I to je důvod nás kontaktovat. Rádi zveřejníme pozvánku na Vaší akci..

   Masarykovo náměstíMasarykovo náměstí

  Nepřehlédněte

  « »

  Doporučované služby

  Penzion Kamínek

  Byňov 64, 373 34 Nové Hrady, Czech Republic

  Penzion u Františka

  Rožmberská 36, 379 01 Třeboň

  Apartmány Agave

  Potoční 1322, Třeboň, Czech Republic

  Hotel Galerie Třeboň

  Rožmberská 35, Třeboň, Czech Republic

  Penzion Panda

  Riegrova 1150, Třeboň, Czech Republic

  Penzion U Třeboňského kola

  Táboritská 65, Třeboň

  Vila Na Výsluní

  Komenského 1206, Třeboň, Česká republika

  Penzion Třeboňsko Říše

  Třeboň 27, Domanín, Czech Republic

  Zajímavé odkazy

  On-line předprodej vstupenek

  Václav Hudeček, Supergroup, Bratři Ebenové, Lenka Filipová, Nezmaři, Radůza, Cop

  Třeboň z ptačí perspektivy

  Podívejte na virtuální prohlídku Třeboně z ptačí perspektivy!

  Archiv Třeboňské lázeňské televize

  Prolistujte si archiv TLTV, kde každý týden přibyde další díl aktulních zpráv z Třeboňska.