třeboň.cz

...ta je jen jedna

Pivovar Třeboň

Pivovar Třeboň je pivovar prodávající pivo pod obchodní značkou Bohemia Regent. Nachází se v historickém jádru města Třeboň. Spadá do části Třeboň I.

Historie

Pivovar Třeboň byl založen v roce 1379. V průběhu středověku rostla jeho dobrá pověst a po roce 1698 se již ve vlastnictví knížete Schwarzenberga přestěhoval do bývalé rožmberské zbrojnice s vchodem z Trocnovského náměstí. Přestavba pivovaru do současné podoby se uskutečnila ve druhé polovině 19. století. Na začátku dalšího století už má sklady nejen v Čechách ale i např. ve Vídni či Lvově[1]. Na její přestavbě se podíleli italští stavební mistři bratři de Maggi, vídeňský Carlo Martinelli a pražský stavitel Paolo Ignác Bayer.

V roce 2013 byla na nádvoří knížecího pivovaru obnovena rozměrná kamenná "pivní kašna" s výčepními kohouty na barokní kružbě a velkou piniovou (či chmelovou) kamennou šiškou na centrálním sloupu.

Obě světové války měly za následek pokles výroby, během druhé světové války byla výroba zcela zastavena a obnovena až po roce 1945[1]. V té době také pivovar přechází z vlastnictví Schwarzenbergů pod Jihočeské pivovary se sídlem v Českých Budějovicích, kde zůstává do konce roku 1988 až na období 1953 - 1955, kdy byl součástí n.p. Třeboňské pivovary spolu se závody Tábor a Jindřichův Hradec[1]. Tehdy pivovar získává státní podnik Pivovary České Budějovice a po privatizaci roku 1992 se pivovar stává součástí a.s. Jihočeské pivovary. V srpnu 2000 pak pivovar kupuje akciová společnost Bohemia Regent.

Druhy piva

V současné době se vyrábí cca 80 000 hl ročně pod značkou Regent. Obchodní název pivovaru Regent je odvozen z historické postavy rytíře Jakuba Krčína z Jelčan (1533-1604), který byl zpočátku rožmberským úředníkem a později regentem rozsáhlého majetku pana Viléma z Rožmberka[1].

Pivo se vaří jak tradiční technologií s využitím spilky v areálu pivovaru tak moderním způsobem, který podstatně zkracuje výrobní cyklus. K výrobě se používá výhradně přírodních surovin. Pivovar nabízí následující druhy piva:

 • Bohemia Regent pivo výčepní světlé 10°
 • Bohemia Regent Jedenáctka super výčepní světlé pivo 11°
 • Bohemia Regent Premium - světlý ležák 12°
 • Bohemia Regent Premium - tmavý ležák 12°
 • Bohemia Regent Prezident speciální pivo světlé 14°
 • Bohemia Regent pivo Petra Voka 13°
 • Bohemia Regent speciální světlé kvasnicové nefiltrované pivo 16°
 • Bohemia Regent původní světlé výčepní pivo 8°
 • Bohemia Regent Renegát nealkoholické pivo

Jednotlivé druhy piva se úspěšně účastnily pivních soutěží - získaly např. tituly "Zlatá pivní pečeť 2006" 1. místo v kategorii "Speciální pivo světlé", "Zlatá pivní pečeť 2006" 1. místo v absolutní kategorii "Cena Velké poroty", 2. místo v kategorii "Světlé výčepní pivo" v soutěži "Pivo ČR 2007" České Budějovice nebo 3. místo v kategorii "Nealkoholické pivo" Dočesná 2007 Žatec[2].

Pivovar Regent spolupracuje se britským pivovarem JW Lees z Manchesteru, který je výhradním distributorem sudového piva Regent[3].

Další činnost

U vstupní brány do areálu pivovaru se nachází maloobchodní pivovarská prodejna, kde se kromě piv Bohemia Regent také prodávají reklamní předměty a alkoholické nápoje firmy Fruko Schulz Jindřichův Hradec.

Na nádvoří pivovaru stojí Pivovarská pivnice, kde lze kromě běžně prodávaných druhů piva ochutnat i jinde těžko dostupné kvasnicové pivo. Příjemné posezení je i pod klenbami v podloubí hlavní brány s výhledem do Trocnovského náměstí, k Novohradské bráně a vstupní bráně k "Šupině", psí kuchyni a zámku.

Ze vstupní brány Knížecího pivovaru je vchod do pivovarské restaurace a Schwarzenberského sklípku. V létě je v provozu i restaurace na terase s hudbou, s výhledem na městské opevnění a hráz rybníka Svět.

U pivovaru má stanici okružní vyhlídkový "Třeboňský vláček", spojující obě třeboňské lázně, přes Masarykovo náměstí a Schwarzenberskou hrobku.

Do pivovaru lze po objednávce přijít na prohlídku s průvodcem a ochutnávkou piva. Zrekonstruovanou sladovnu si lze pronajmout pro pořádání večírků či společenských akcí, pivovar také nabízí krátkodobé zapůjčování chladicích a výčepních zařízení.

V rekreační oblasti Chlumu u Třeboně pivovar provozuje ubytovací zařízení s více než 200 lůžky, restaurací a sportovním areálem.

Odkazy

Reference

 1. a b c d Bohemia Regent, a.s. - historie [online]. Bohemia Regent, a.s., [cit. 2009-06-26]. Dostupné online.  
 2. Bohemia Regent, a.s. - produkty [online]. Bohemia Regent, a.s., [cit. 2009-06-26]. Dostupné online.  
 3. Bohemia Regent, a.s. [online]. Bohemia Regent, a.s., [cit. 2009-06-26]. Dostupné online.  

Externí odkazy

Citace z Wikipedie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pivovar_T%C5%99ebo%C5%88

Kulturní program

Třeboňská lázeňská TV

TLTV - Vysílání Třeboňské lázeňské televize 25. 1. 2019

  Přehrát...

  Novinky

  Kontaktujte nás

  Pokud byste rádi inzerovali na tomto portálu, neváhejte nás kontaktovat. Rádi uvítáme i Vaše postřehy a náměty.

  Pořádáte na Třeboňsku nebo Suchdolsku nějakou akci a rádi byste o ní informovali veřejnost i touto cestou? I to je důvod nás kontaktovat. Rádi zveřejníme pozvánku na Vaší akci..

   Masarykovo náměstíMasarykovo náměstí

  Nepřehlédněte

  « »

  Doporučované služby

  Penzion Říše Třeboňsko

  Třeboň 27, Domanín, Czech Republic

  Penzion Kamínek

  Byňov 64, 373 34 Nové Hrady, Czech Republic

  Penzion Panda

  Riegrova 1150, Třeboň, Czech Republic

  Penzion u Františka

  Rožmberská 36, 379 01 Třeboň

  Hotel Galerie Třeboň

  Rožmberská 35, Třeboň, Czech Republic

  Bufet na rynku

  Masarykovo námesti 107, Třeboň, Czech Republic

  Hotel Zlatá hvězda Třeboň

  Masarykovo námesti 107, Třeboň, Czech Republic

  Zajímavé odkazy

  On-line předprodej vstupenek

  Václav Hudeček, Supergroup, Bratři Ebenové, Lenka Filipová, Nezmaři, Radůza, Cop

  Třeboň z ptačí perspektivy

  Podívejte na virtuální prohlídku Třeboně z ptačí perspektivy!

  Archiv Třeboňské lázeňské televize

  Prolistujte si archiv TLTV, kde každý týden přibyde další díl aktulních zpráv z Třeboňska.