třeboň.cz

...ta je jen jedna

Zlatá hvězda (Třeboň)

Zlatá hvězda (Třeboň)

Současný komplex domů Zlatá hvězda na třeboňském hlavním Masarykově náměstí tvoří tři historické budovy, z nichž dvě stojí v jihozápadním rohu Masarykova náměstí a třetí na tzv. Kozím rynku (dnes Žižkově náměstí), v těsném sousedství malebné Rožmberské a Krčínovy ulice vedoucí k Východní bráně Třeboňského zámku v Hamiltonově paláci. Všechny mají velmi starý původ sahající patrně až do doby gotické. Díky požárům, které město Třeboň často postihovaly, byly ale mnohokrát přestavovány a jejich dnešní podoba je již převážně barokní.

Obsah

Historie

Nejstarší písemná zmínka o domu Zlatá hvězda, čp. 107/I (Třeboň I) je v městské knize o prodejích domů v Třeboni z roku 1687, kde je uvedeno, že „slul od starodávna Mirotický“. V létech 1687 – 1724 patřil dům rodině Preittenbergerových, od roku 1724 pak městu Třeboň. Po velkém požáru v roce 1781 byl dům přestavěn na měšťanský a právovárečný zájezdní hostinec, v roce 1796 poprvé jmenovaný jako Zlatá hvězda. Od roku 1796 byl dům v soukromých rukou. Vystřídala se zde řada majitelů, z nichž zásadní přestavbu prováděl Štěpán Nitsche, který v roce 1853 opravil střechu a v roce 1869 zastavěl původní renesanční loubí, obdobně jako ostatní měšťané na náměstí, aby tak zvětšili prodejní prostory svých domů.

Sousední dům čp. 106/I, který byl také začleněn při poslední přestavbě k hotelu Zlatá hvězda patřil v 18. století rodině Radlových, kteří obchodovali s rybami. V létech 1782 – 1785 patřil dům urozenému pánu Franzi Ballarinimu, c.k. poštovnímu správci, po roce 1825 Josefu Köckovi, držiteli c.k. tabákového skladu.

Dům na Kozím rynku čp. 56/I (dnes Žižkově náměstí) byl od starodávna zvaný Kůrkovský, později řečený Hrdličkovský. Tradičně byl v majetku třeboňských barvířů. K domu patřilo rovněž várečné právo, písemně doložené k roku 1834. Na jeho jižní stěně se nalézají dobře restaurované pěkné barokní sluneční hodiny.

Sousedící dům čp. 57/I, byť k hotelovému komplexu dnes nepatří, má v barokním štítu původní reliéfní osmicípou Sternberskou hvězdu.

K zásadní rekonstrukci a přestavbě hotelu Zlatá hvězda došlo v 80. letech minulého století. V letech 1975 - 1979 prováděl průzkumné a projektové práce Státní ústav pro rekonstrukce památkových měst a objektů Praha (SÚRPMO). Na základě jejich podkladů svolil Krajský ústav státní památkové péče v Českých Budějovicích v červenci roku 1979 s modernizací a rekonstrukcí objektu čp. 106/I a 107/I v Třeboni včetně otevření loubí a vyčištění kleneb a v lednu 1980 dal pak souhlas k rekonstrukci podle stavební dokumentace. Bylo zde plánováno 33 pokojů a ubytovna s 83 lůžky, tedy celkem 218 míst. Počáteční fáze rekonstrukce byla zkomplikována požárem krovu v noci ze 14. na 15. června 1980. Přestavba obou domů trvala celá 80. léta 20. století. Zkušební provoz byl zahájen v únoru 1989. Závěrečná kolaudace po rekonstrukci tří domů byla 29. října 1990.

Současnost

V roce 1997 hotel zakoupila společnost Adria-Neptun, která vlastní a provozuje rovněž Hotel Adria na Václavském náměstí, secesní Triton restaurant a Restauraci U Pinkasů. Rekonstrukce a modernizace hotelu Zlatá hvězda byla dokončena v únoru 2004 a v dubnu téhož roku byl hotel jako jediný v Třeboni zařazen do kategorie 4****. V březnu roku 2005 byly hotelové prostory a služby doplněny o rozsáhlé Wellness centrum, které svými službami doplňuje místní tradiční lázeňské provozy, zejména Bertiny lázně v blízkosti hotelu u Zlaté stoky i Lázně Aurora v blízkosti rybníka Svět za sídlištěm Hliník a kostelem Sv. Alžběty. Současný Hotel Zlatá hvězda disponuje celkem 48 pokoji (většinou dvoulůžkovými) se 115 lůžky. V celém objektu se nachází řada hotelových služeb, konferenčních a gastronomických kapacit s celoročním provozem. V létě disponuje rozsáhlou předzahrádkou v podloubích a na Masarykově náměstí k venkovnímu posezení.

Související články

Externí odkazy

Citace z Wikipedie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Zlat%C3%A1_hv%C4%9Bzda_%28T%C5%99ebo%C5%88%29

Kulturní program

Třeboňská lázeňská TV

TLTV - Vysílání Třeboňské lázeňské televize 25. 1. 2019

  Přehrát...

  Novinky

  Kontaktujte nás

  Pokud byste rádi inzerovali na tomto portálu, neváhejte nás kontaktovat. Rádi uvítáme i Vaše postřehy a náměty.

  Pořádáte na Třeboňsku nebo Suchdolsku nějakou akci a rádi byste o ní informovali veřejnost i touto cestou? I to je důvod nás kontaktovat. Rádi zveřejníme pozvánku na Vaší akci..

   Masarykovo náměstíMasarykovo náměstí

  Nepřehlédněte

  « »

  Doporučované služby

  Penzion Říše Třeboňsko

  Třeboň 27, Domanín, Czech Republic

  Penzion Kamínek

  Byňov 64, 373 34 Nové Hrady, Czech Republic

  Penzion Panda

  Riegrova 1150, Třeboň, Czech Republic

  Penzion u Františka

  Rožmberská 36, 379 01 Třeboň

  Hotel Galerie Třeboň

  Rožmberská 35, Třeboň, Czech Republic

  Bufet na rynku

  Masarykovo námesti 107, Třeboň, Czech Republic

  Hotel Zlatá hvězda Třeboň

  Masarykovo námesti 107, Třeboň, Czech Republic

  Zajímavé odkazy

  On-line předprodej vstupenek

  Václav Hudeček, Supergroup, Bratři Ebenové, Lenka Filipová, Nezmaři, Radůza, Cop

  Třeboň z ptačí perspektivy

  Podívejte na virtuální prohlídku Třeboně z ptačí perspektivy!

  Archiv Třeboňské lázeňské televize

  Prolistujte si archiv TLTV, kde každý týden přibyde další díl aktulních zpráv z Třeboňska.