třeboň.cz

...ta je jen jedna

Wiki Hotel Zlatá hvězda Třeboň

Zlatá hvězda (Třeboň)

Současný komplex domů Zlatá hvězda na třeboňském hlavním Masarykově náměstí tvoří tři historické budovy, z nichž dvě stojí v jihozápadním rohu Masarykova náměstí a třetí na tzv. Kozím rynku (dnes Žižkově náměstí), v těsném sousedství malebné Rožmberské a Krčínovy ulice vedoucí k Východní bráně Třeboňského zámku v Hamiltonově paláci. Všechny mají velmi starý původ sahající patrně až do doby gotické. Díky požárům, které město Třeboň často postihovaly, byly ale mnohokrát přestavovány a jejich dnešní podoba je již převážně barokní.

Obsah

Historie

Nejstarší písemná zmínka o domu Zlatá hvězda, čp. 107/I (Třeboň I) je v městské knize o prodejích domů v Třeboni z roku 1687, kde je uvedeno, že „slul od starodávna Mirotický“. V létech 1687 – 1724 patřil dům rodině Preittenbergerových, od roku 1724 pak městu Třeboň. Po velkém požáru v roce 1781 byl dům přestavěn na měšťanský a právovárečný zájezdní hostinec, v roce 1796 poprvé jmenovaný jako Zlatá hvězda. Od roku 1796 byl dům v soukromých rukou. Vystřídala se zde řada majitelů, z nichž zásadní přestavbu prováděl Štěpán Nitsche, který v roce 1853 opravil střechu a v roce 1869 zastavěl původní renesanční loubí, obdobně jako ostatní měšťané na náměstí, aby tak zvětšili prodejní prostory svých domů.

Sousední dům čp. 106/I, který byl také začleněn při poslední přestavbě k hotelu Zlatá hvězda patřil v 18. století rodině Radlových, kteří obchodovali s rybami. V létech 1782 – 1785 patřil dům urozenému pánu Franzi Ballarinimu, c.k. poštovnímu správci, po roce 1825 Josefu Köckovi, držiteli c.k. tabákového skladu.

Dům na Kozím rynku čp. 56/I (dnes Žižkově náměstí) byl od starodávna zvaný Kůrkovský, později řečený Hrdličkovský. Tradičně byl v majetku třeboňských barvířů. K domu patřilo rovněž várečné právo, písemně doložené k roku 1834. Na jeho jižní stěně se nalézají dobře restaurované pěkné barokní sluneční hodiny.

Sousedící dům čp. 57/I, byť k hotelovému komplexu dnes nepatří, má v barokním štítu původní reliéfní osmicípou Sternberskou hvězdu.

K zásadní rekonstrukci a přestavbě hotelu Zlatá hvězda došlo v 80. letech minulého století. V letech 1975 - 1979 prováděl průzkumné a projektové práce Státní ústav pro rekonstrukce památkových měst a objektů Praha (SÚRPMO). Na základě jejich podkladů svolil Krajský ústav státní památkové péče v Českých Budějovicích v červenci roku 1979 s modernizací a rekonstrukcí objektu čp. 106/I a 107/I v Třeboni včetně otevření loubí a vyčištění kleneb a v lednu 1980 dal pak souhlas k rekonstrukci podle stavební dokumentace. Bylo zde plánováno 33 pokojů a ubytovna s 83 lůžky, tedy celkem 218 míst. Počáteční fáze rekonstrukce byla zkomplikována požárem krovu v noci ze 14. na 15. června 1980. Přestavba obou domů trvala celá 80. léta 20. století. Zkušební provoz byl zahájen v únoru 1989. Závěrečná kolaudace po rekonstrukci tří domů byla 29. října 1990.

Současnost

V roce 1997 hotel zakoupila společnost Adria-Neptun, která vlastní a provozuje rovněž Hotel Adria na Václavském náměstí, secesní Triton restaurant a Restauraci U Pinkasů. Rekonstrukce a modernizace hotelu Zlatá hvězda byla dokončena v únoru 2004 a v dubnu téhož roku byl hotel jako jediný v Třeboni zařazen do kategorie 4****. V březnu roku 2005 byly hotelové prostory a služby doplněny o rozsáhlé Wellness centrum, které svými službami doplňuje místní tradiční lázeňské provozy, zejména Bertiny lázně v blízkosti hotelu u Zlaté stoky i Lázně Aurora v blízkosti rybníka Svět za sídlištěm Hliník a kostelem Sv. Alžběty. Současný Hotel Zlatá hvězda disponuje celkem 48 pokoji (většinou dvoulůžkovými) se 115 lůžky. V celém objektu se nachází řada hotelových služeb, konferenčních a gastronomických kapacit s celoročním provozem. V létě disponuje rozsáhlou předzahrádkou v podloubích a na Masarykově náměstí k venkovnímu posezení.

Související články

Externí odkazy

Citace z Wikipedie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Zlat%C3%A1_hv%C4%9Bzda_%28T%C5%99ebo%C5%88%29

Rychlý internet v Třeboni a okolí s garantovanou rychlostí PODA Mobil - výdaje pod kontrolou PODA .NET TV - sledujte televizi kdykoliv a kdekoliv

Kulturní program

Třeboňská lázeňská TV

TLTV - Vysílání Třeboňské lázeňské televize 25. 1. 2019

  Přehrát...

  Novinky

  Kontaktujte nás

  Pokud byste rádi inzerovali na tomto portálu, neváhejte nás kontaktovat. Rádi uvítáme i Vaše postřehy a náměty.

  Pořádáte na Třeboňsku nebo Suchdolsku nějakou akci a rádi byste o ní informovali veřejnost i touto cestou? I to je důvod nás kontaktovat. Rádi zveřejníme pozvánku na Vaší akci..

   

  Nepřehlédněte

  « »

  Zajímavé odkazy

  On-line předprodej vstupenek

  Václav Hudeček, Supergroup, Bratři Ebenové, Lenka Filipová, Nezmaři, Radůza, Cop

  Třeboň z ptačí perspektivy

  Podívejte na virtuální prohlídku Třeboně z ptačí perspektivy!

  Archiv Třeboňské lázeňské televize

  Prolistujte si archiv TLTV, kde každý týden přibyde další díl aktulních zpráv z Třeboňska.