María Antonia de Paz Figueroa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatá
María Antonia de Paz Figueroa
řeholnice
Obraz
Obraz
Církevřímskokatolická
Osobní údaje
Datum narození1730
Místo narozeníSantiago del Estero
ArgentinaArgentina Argentina
Datum úmrtí6. března 1799
Místo úmrtíBuenos Aires
ArgentinaArgentina Argentina
Místo pohřbeníBuenos Aires, Argentina
Národnostargentinská
RodičeMiguelo de Paz y Figueroa a María de Zurita
Svatořečení
Začátek procesu1917
Beatifikace27. srpna 2016
Santiago del Estero, Argentina
beatifikoval papež František
Kanonizace11. února 2024
bazilika sv. Petra, Vatikán
kanonizoval papež František
Svátek7. března
Uctívána církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Titul svatépanna a zakladatelka
Atributyřeholní oděv, kříž
PatronkaDcer Božského Spasitele
Některá data mohou pocházet z datové položky.

María Antonia de Paz Figueroa, řeholním jménem María Antonia de San José (1730, Santiago del Estero6. března 1799, Buenos Aires) byla argentinská římskokatolická řeholnice, zakladatelka kongregace Dcer Božského Spasitele. Katolická církev ji uctívá jako světici.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se roku 1730 v argentinském městě Santiago del Estero rodičům Miguelovi de Paz y Figueroa a Maríi de Zurita. Dostalo se jí dobrého vzdělání.

V patnácti letech složila soukromý slib čistoty a začala žít a oblékat se jako řeholnice. Nebyla však členkou žádného řeholního řádu, nebo kongregace. Jejím vzorem byli jezuité, se kterými také spolupracovala. Ve svém volném čase navštěvovala nemocné a chudé a pečovala o ně.

Ve svém městě také pořádala duchovní cvičení. Ta si získala velkou popularitu po celé Argentině. Mezi města, kde vedla duchovní cvičení bylo kromě jejího rodného města např. Buienos Aires, nebo Córdoba. Mimo to však navštívila a nabízela své služby v řadě dalších měst a v řadě z nich byla i opakovaně. Dostalo se jí kladných reakcí i od řady duchovních. Její duchovní cvičení byla prováděna na základě spisů sv. Ignáce z Loyoly.

Roku 1778 se přestěhovala do Buenos Aires. Zde shromáždila společenství dalších dívek, toužících po řeholním životě. Roku 1795 založila ženskou řeholní kongregaci Dcer Božského Spasitele.

Zemřela dne 6. března 1799 v Buenos Aires, kde je také pohřbena.

Úcta[editovat | editovat zdroj]

Portrét

Její beatifikační proces byl zahájen roku 1917, čímž obdržela titul služebnice Boží. Papež Benedikt XVI. ji dne 1. července 2010 podepsáním dekretu o jejích hrdinských ctnostech prohlásil za ctihodnou. Dne 3. března 2016 byl uznán zázrak na její přímluvu, potřebný pro její blahořečení.

Blahořečena pak byla dne 27. srpna 2016 v Santiago del Estero. Obřadu předsedal jménem papeže Františka kardinál Angelo Amato. Dne 24. října 2023 byl uznán zázrak na její přímluvu, potřebný pro její svatořečení. Svatořečena pak byla dne 11. února 2024 v bazilice sv. Petra papežem Františkem. Stala se tak první argentinskou světicí.

Její památka je připomínána 7. března. Je zobrazována v řeholním oděvu. Je patronkou jí založené kongregace.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Soška

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]