Zátvor (kopec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zátvor
Kopec Zátvor od osady Perná
Kopec Zátvor od osady Perná

Vrchol496 m n. m.
Prominence70 m ↓
Izolace830 m → Hůrka
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříSvitavská pahorkatina / Českotřebovská vrchovina / Kozlovský hřbet / Řetovský hřbet
Souřadnice
Zátvor
Zátvor
Horninaprachovec, slínovec
PovodíTichá Orlice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zátvor je kopec v okrese Ústí nad Orlicí, asi 3 km východně od středu města Brandýs nad Orlicí. Nadmořská výška kopce je 496 m n. m. Někdy můžeme najít i údaj 479 nebo 480. Tato kóta se sice nachází na hřebeni kopce, ale není absolutním vrcholem. V okolí kopce se nacházejí tyto vesnice a osady: Perná, Rviště, Dobrá Voda, Bezpráví.

Geomorfologie[editovat | editovat zdroj]

Z geomorfologického hlediska se kopec nachází v subprovincii Česká tabule, oblasti Východočeská tabule, celku Svitavská pahorkatina, podcelku Českotřebovská vrchovina, okrsku Kozlovský hřbet a podokrsku Řetovský hřbet.[1]

Hydrologie[editovat | editovat zdroj]

Kopec se nachází v povodí Tiché Orlice, která náleží do povodí Labe, úmoří Severní moře.

Vegetace[editovat | editovat zdroj]

Kopec je kromě nejnižších poloh převážně zalesněn. Jen málo zde najdeme několik lučních enkláv. Dochovaly se zde celky květnatých bučin sv. Fagion, ale zčásti byly nahrazeny smrkovými monokulturami.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Zátvor je jeden z mála kopců, který Jan Amos Komenský na své mapě Moravy, tiskem poprvé vydané v roce 1624, nazval jménem: "Zatwor mons". Jde bezpochyby o odkaz na jeho exilový pobyt v nedalekém Brandýse nad Orlicí. Na jižním úpatí kopce se rozkládá perenský poplužní dvůr, zmiňovaný již v korespondenci Karla staršího ze Žerotína. Před koncem druhé světové války v něm pobýval budoucí herec Josef Abrhám, kam jej s jeho sestrami z důvodu hrozících náletů na leteckou továrnu v Kunovicích umístili jejich rodiče.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  2. HUBENÝ, Jaroslav. Brandýs jakoby. Čtení o Brandýse nad Orlicí. Brandýs nad Orlicí 2014, 289–291.