třeboň.cz

...ta je jen jedna

Vítkovci

Vítkovci, též páni z Růže (německy Witigonen, či Wittigonen), patřili k nejsilnějším domácím rozrodům. Starý český rod, za zakladatele je považován Vítek I. z Prčice, ale nejspíše je rod mnohem starší. Vítek byl pravděpodobně příbuzným Schönhering-Blankenbergů[1] a jméno Witigo je buď německého původu (jméno Witigone se vyskytuje již roku 1072 v souvislosti s Míšní v Sasku jehož patronem je svatý Vít) a nebo má slovanský význam "pán"/"vládce" jako ve jméně Svantovít.

Historie

Jejich jméno se odvozuje od českého šlechtice[2] Vítka z Prčice († 1194), který byl mezi lety 1169 a 1176 českým stolníkem a objevoval se na významných postech v družině Přemyslovců. Díky svému významnému postavení v jižních Čechách a statkům v hornorakouském Mühlviertelu měli ve středověku mnohočetné vztahy k Rakousku. Vítkovi čtyři synové se stali zakladateli významného českého panského rodu. Kromě toho měl ještě pátého syna, levobočka Sezema z Ústí (něm. Sezem von Alt Tabor). Podle staré pověsti mezi ně rozdělil svůj majetek tzv. dělení růží, načež těchto pět synů založilo tyto rodové větve:

  • rod pánů z Hradce, vymřel 1604.
  • rod pánů z Krumlova, vymřel 1302.
  • rod pánů z Rožmberka, vymřeli 1611.
  • rod pánů z Landštejna a Třeboně, vymřel začátkem 15. století a jejich větev Svitáčkové (či Svitákové) z Landštejna vymřeli na začátku 17. století.
  • rod pánů ze Stráže a Ústí, páni ze Stráže vymřeli po polovině 15. století, Sezimové z Ústí ze Sezimova Ústí vymřeli v polovině 17. století.

Reálně jsou prokázáni čtyři synové Vítka z Prčice: Jindřich z Hradce (páni z Hradce, ze Stráže a pravděpodobně i páni z Ústí), Vítek II. starší z Krumlova (páni z Krumlova). Vítek ml. z Prčic (páni z Rožmberka) a Vítek z Klokot (páni z Landštejna).

Všechny tyto rody měly ve znaku pětilistou růži (jde o jeden prvních dochovaných šlechtických znaků u nás[3] a Dalimilova kronika jej patrně odvozuje od bitvy z roku 1109[4]), každý rod jinou barevnou kombinaci. Rod pánů z Hradce měl ve znaku zlatou růži na modrém poli; rod pánů z Krumlova nosil ve znaku zelenou růži na stříbrném poli; Rožmberkové červenou růži na stříbrném poli; rod pánů z Landštejna a Třeboně měl ve svém erbu stříbrnou růži na červeném poli; od linie pánů z Hradce se oddělila ještě větev pánů ze Stráže nad Nežárkou s růží modrou a z Ústí s růží černou.

Genealogie Vítkovců

Rodokmen Vítkovců je následující[5]

  1. Vítek I. z Prčice (?–1194) + ? → zakladatel Vítkovců
    1. Jindřich Vítkovic z Prčice a Hradce (?-1237) + ? → zakladatel pánů z Hradce
      1. Vítek z Hradce (1218-1259)
      2. Sezema z Kosové Hory (po 1218-asi 1259)+ ? z Řečice
    2. Vítek II. starší z Prčice (?–1236) + ? z rodu Markvarticů → zakladatel pánů z Krumlova
    3. Vítek III. mladší z Prčice a Plankenbergu (?–před 1250) + N? von Schwarzburg → zakladatel pánů z Rožmberka
    4. Vítek IV. z Prčice a Klokot (?–po 1236)→ zakladatel pánů z Landštejna
    5. Sezema z Prčice, Ústí a Řečice (?–asi 1220) → zakladatel pánů z Řečice

Související články

  • Seznam českých šlechtických rodů

Reference

  1. http://www.kohoutikriz.org/data/w_strna.php - Kraj dál na sever od Dunaje a pečeť Vítkova
  2. podle.publikace Náš domov č. 187 listopad 2005, jenž podepisoval své dokumenty česky
  3. http://www.historie.hranet.cz/heraldika/pdf/heraldika_CZ.pdf - České znaky v běhu staletí
  4. http://www.sedlec-prcice.cz/text/cz/bitva-u-lodenice-a-vitek-i-z-prcice/ - Bitva u Loděnice a Vítek I. z Prčice
  5. http://genealogy.euweb.cz/bohemia/rosenbg1.html - Vítkovci

Literatura

  • Salaba, Josef: K politice Přemysla Otakara II. a jižní Čechy. In: Ročenka Vlastivědné společnosti jihočeské v Českých Budějovicích při Městském museu za rok 1929. České Budějovice 1930, s. 44-52.
  • VANÍČEK, Vratislav. Vítkovci a český stát v letech 1169-1278. Československý časopis historický. 1981, roč. 29, s. 89-110. ISSN 0045-6187.  
  • VANÍČEK, Vratislav. Vzestup rodu Vítkovců v letech 1169-1269. Folia Historica Bohemica. 1979, roč. 1, s. 93-108. ISSN 0231-7494.  
  • Vaníček, Vratislav: Rodová politika Vítkovců a strukturální proměny jihočeského regionu v soustátí krále Přemysla II. Otakara. In: Česko-rakouské vztahy ve 13. století, ed. M. Bláhová, I. Hlaváček, J. Hrdina, P. Kubín, Praha 1998, s. 77-93.

Externí odkazy

Kategorie Witigonen ve Wikimedia Commons

Citace z Wikipedie: http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%ADtkovci

Kulturní program

Třeboňská lázeňská TV

TLTV - Vysílání Třeboňské lázeňské televize 25. 1. 2019

Přehrát...

Novinky

Kontaktujte nás

Pokud byste rádi inzerovali na tomto portálu, neváhejte nás kontaktovat. Rádi uvítáme i Vaše postřehy a náměty.

Pořádáte na Třeboňsku nebo Suchdolsku nějakou akci a rádi byste o ní informovali veřejnost i touto cestou? I to je důvod nás kontaktovat. Rádi zveřejníme pozvánku na Vaší akci..