třeboň.cz

...ta je jen jedna

Svět (rybník)

Svět je desátý největší rybník v Jihočeském kraji a čtrnáctý v celé České republice. Je šestý největší v okrese Jindřichův Hradec. Nachází se na jižním okraji Třeboně, přesně na 49. rovnoběžce, pouhý 1 km od třeboňského centrálního Masarykova náměstí. Dvakrát lomená hráz je dlouhá 1400 m, vysoká 7,5 m. Vodní plocha má rozlohu 201,5 ha. Celkový objem zadržené vody činí 3,325 mil. m³. Dosahuje hloubky 3 m. Leží v nadmořské výšce 436 m.

Vodní režim

Rybník byl vybudován na Spolském potoce, který je přítokem Lužnice (přes Zlatou stoku) a přitéká do rybníka Svět přes rašeliniště ze západu. Rybník je dále napájen potokem, který přitéká od Církvičného rybníka z jihozápadu a dvěma drobnými potůčky na severním břehu. Rybník má dvě výpusti. Východní se používá pro odtok Spolského potoka, severní při vypouštění rybníka nebo povodních (například roku 2002). Postavena byla po velké povodni z roku 1890. Ze severní výpusti vede kanál zámeckým parkem v Třeboni. Obě výpusti ústí do Zlaté stoky. Na severní hrázi, vedle liminigrafu, je tribunka vodních sportů s pamětní deskou na Zlaté olympijské medaile Třeboňské čtyřky s kormidelníkem z roku 1952, a také tam vede státní silnice (východní obchvat Třeboně je v jednání). Bezpečnostní přeliv byl vybudován během povodní v srpnu 2002 poblíž Třeboňského menhiru a přítoku rybníka Svět z rybníka Opatovického nedaleko božích muk (Sv. Vojtěcha) u "Kiosku u Hrobky".

Využití

Je vyhledávaným místem rekreace. Kolem rybníka vede naučná stezka Cesta kolem Světa. Po hladině se konají vyhlídkové jízdy motorovou lodí. Z jeho hráze vede naučná stezka Rožmberk a cyklostezka Okolo Třeboně. Na místním koupališti se nachází dvě pláže - větší s tobogánem na severním břehu (Hliník) a na jižním menší Ostende. Na ostrově se nalézá studna z roku 1379, pochází z doby, kdy rybník ještě neexistoval.

Sportoviště

Rybník je také využíván pro veslování, jde o sportoviště, kde se konají mistrovské závody pořádané Českým veslařským svazem[1].

Zajímavost

Rybníkem také prochází 49. rovnoběžka severní šířky. Podle rybníku je též pojmenován jeden pár vlaků jezdící mezi Prahou a Českými Budějovicemi (R 634/635 "Svět").

Historie

Byl vybudován Jakubem Krčínem z Jelčan v 70. letech 16. století pod názvem Nevděk, kvůli výstavbě bylo zbouráno Svinenské předměstí města Třeboň. Stála zde dokonce kaple a špitál, ale přesto se o stavbě rozhodlo a obyvatelé byli přestěhováni na budějovické předměstí a Hliník (dnešní ulice U Světa). Na ostrově se nalézá studna, která stála poblíž starého kostela Sv. Alžběty ještě před stavbou rybníka. Původně zaujímal větší rozlohu (360 ha), po povodni začátkem 17. století však byl rozdělen na dnešní rybníky Svět a Opatovický. Zakladatele připomíná Krčínova socha na hrázi, s připomenutím jeho předchůdců, Štěpánka Netolického a Mikuláše Rutharda z Malešova, na zadní straně podstavce pomníku. Po stranách podstavce jsou vytvořeny plastické mapy rybníků Svět a Rožmberk. Přední deska je věnována rožmberskému regentu Krčínovi a jeho životním datům (1535–1604). Nedaleko v koniferech nalezneme i skromnější pomníček, obklopený stromy a pěnišníky rojovníkolistými, odkazující na skvělého rybáře a rybníkáře Josefa Šustu, otce známého profesora historie stejného jména. Život profesora Šusty, který se v Třeboni narodil, skončil 27. května 1945 skokem z Karlova mostu v Praze.

Rybník se protrhl při povodni roku 1890. Katastrofa začala, když při prokopání hráze rybníka Výskok došlo k nekontrolovanému vzedmutí hladiny Spolského potoka, který zničil hráz Spolského rybníka a povodňová vlna šla na Svět. Rybník se naplnil vodou o dva metry nad normální hladinu. Hráz by zřejmě vydržela, ale naproti Svinenské a Novohradské bráně byla poškozována jedoucími formany. V tomto místě se protrhla, voda zničila most k Novohradské bráně i se sochou Sv. Jana Nepomuckého stojící na východní straně původně gotického mostu (nepoškozen zůstal jen velký kamenný kříž proti soše na západní straně mostu, stojící na jeho pilíři) a skrze příkop a zámecký park prošla mohutná vlna vody do Rožmberka, kde se teprve zastavila. Socha byla nalezena a znovu postavena, most však byl nahrazen sypaným náspem.

Poblíž jihovýchodního břehu se nalézá Schwarzenberská hrobka a hřbitovní kostel Sv. Jiljí.

Fotogalerie

Externí odkazy

Kategorie Svět ve Wikimedia Commons

Reference

 1. http://www.veslo.cz/trebonsky-rybnik-svet-patri-o-vikendu-veslarum

Související články

Citace z Wikipedie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Rybn%C3%ADk_Sv%C4%9Bt

Infobox

Svět
Pond Svet Panorama.jpg
Rozměry
Typrybník
Rozloha201,5 ha
Objem3,325 mil. m³
Povodí84,6 km²
Max. hloubka3 m
Ostatní
Nadm. výška435,630 m n. m m
Přítok vodySpolský potok
Odtok vodySpolský potok, Zlatá stoka
Ostrovy1
SídlaTřeboň
OkresJindřichův Hradec
KrajJihočeský
StátyČeskoČesko Česko

Souřadnice:
SvětadílEvropa

Kulturní program

Třeboňská lázeňská TV

TLTV - Vysílání Třeboňské lázeňské televize 25. 1. 2019

  Přehrát...

  Novinky

  Kontaktujte nás

  Pokud byste rádi inzerovali na tomto portálu, neváhejte nás kontaktovat. Rádi uvítáme i Vaše postřehy a náměty.

  Pořádáte na Třeboňsku nebo Suchdolsku nějakou akci a rádi byste o ní informovali veřejnost i touto cestou? I to je důvod nás kontaktovat. Rádi zveřejníme pozvánku na Vaší akci..

   Masarykovo náměstíMasarykovo náměstí

  Nepřehlédněte

  « »

  Doporučované služby

  Penzion Kamínek

  Byňov 64, 373 34 Nové Hrady, Czech Republic

  Penzion u Františka

  Rožmberská 36, 379 01 Třeboň

  Apartmány Agave

  Potoční 1322, Třeboň, Czech Republic

  Hotel Galerie Třeboň

  Rožmberská 35, Třeboň, Czech Republic

  Penzion Panda

  Riegrova 1150, Třeboň, Czech Republic

  Penzion U Třeboňského kola

  Táboritská 65, Třeboň

  Vila Na Výsluní

  Komenského 1206, Třeboň, Česká republika

  Penzion Třeboňsko Říše

  Třeboň 27, Domanín, Czech Republic

  Zajímavé odkazy

  On-line předprodej vstupenek

  Václav Hudeček, Supergroup, Bratři Ebenové, Lenka Filipová, Nezmaři, Radůza, Cop

  Třeboň z ptačí perspektivy

  Podívejte na virtuální prohlídku Třeboně z ptačí perspektivy!

  Archiv Třeboňské lázeňské televize

  Prolistujte si archiv TLTV, kde každý týden přibyde další díl aktulních zpráv z Třeboňska.